Posted By John
2010 Commonwealth Games

Opening Ceremony … 3 Oct 2010 Host City … Delhi, India Closing Ceremony … 14 Oct 2010
Participants … 6,080 athletes (approx), 71 Commonwealth Nations

74 Australian Gold Medal Winners

Archery – Athletics – Cycling – Diving – Gymnastics – Hockey
Squash – Shooting – Swimming – Tennis – Weightlifting – Wrestling

Archery
Men’s Recurve Team Matthew Gray, Mathew Masonwells, Taylor Worth
Athletics
Men’s 100m, Para Sport T46 Simon Patmore
Men’s 20km Walk Jared Tallent
Men’s Long Jump Fabrice Lapierre
Men’s Discus Benn Harradine
Men’s 1500m, Para Sport T54 Kurt Fearnley
Men’s Pole Vault Steve Hooker
Men’s Javelin Throw Jarrod Bannister
Men’s 4x400m Relay Brendan Cole, Joel Milburn, Kevin Moore, Sean Wroe
Women’s Shot Put,
Para Sport F32-34/52/53
Louise Ellery
Women’s 100m Hurdles Sally Pearson
Women’s Pole Vault Alana Boyd
Cycling
Men’s Points Race Cameron Meyer
Men’s Sprint Shane Perkins
Men’s Team Pursuit Jack Bobridge, Michael Hepburn, Cameron Meyer, Dale Parker
Men’s Scratch Race Cameron Meyer
Men’s 1,000m Time Trial Scott Sunderland
Men’s Road Race Allan Davis
Men’s 4,000m Individual Pursuit Jack Bobridge
Men’s Team Sprint Daniel Ellis, Jason Niblett, Scott Sunderland
Women’s 500m Time Trial Anna Meares
Women’s Team Sprint Anna Meares, Kaarle McCulloch
Women’s Sprint Anna Meares
Women’s Scratch Race Megan Dunn
Women’s Road Race Rochelle Gilmour
Women’s Points Race Megan Dunn
Diving
Women’s 3m Springboard Sharleen Stratton
Women’s 10m Platform Synchronised Alexandra Croak, Melissa Wu
Gymnastics
Men’s Team Event Joshua Jefferis , Samuel Offord, Thomas Pichler,
Prashanth Sellathurai, Luke Wiwatowski
Men’s Floor Thomas Pichler
Men’s Artistic Pommel Horse Prashanth Sellathurai
Men’s Artistic Parallel Bars Joshua Jefferis
Men’s Artistic Vault Gymnastics – Male – Rings – Samuel Offord
Women’s Uneven Bars Lauren Mitchell
Women’s Artistic Balance Beam Lauren Mitchell
Women’s Individual All-around Lauren Mitchell
Women’s Rhythmic Ball Naazmi Johnstone
Women’s Rhythmic Team’s Event Naazmi Johnstone, Janine Murray, Danielle Prince
Women’s Rhythmic Individual All Around Naazmi Johnstone
Women’s Team Event Georgia Bonora, Ashleigh Brennan, Emily Little,
Lauren Mitchell, Georgia Wheeler
Hockey
Men’s Team Event Desmond Abbott, Nathan Burgers, Joel Carroll, Chris Ciriello, Liam De Young, Luke Doerner, Jamie Dwyer, Robert Hammond, Fergus Kavanagh, Mark Knowles,
Trent Mitton, Eddie Ockenden, Simon Orchard,
Matthew Swann, Glenn Turner, Jason Wilson
Women’s Team Event Nicole Arrold, Madonna Blyth, Fiona Boyce, Alison Bruce,
Toni Cronk, Casey Eastham, Anna Flanagan, Kate Hollywood, Emily Hurtz, Kate Jenner, Fiona Johnson, Shelley Liddelow, Rachel Lynch, Ashleigh Nelson,
Megan Rivers, Jayde Taylor
Shooting
Men’s Trap Pairs Michael Diamond, Adam Vella
Women’s 50m Rifle 3 Positions Alethea Sedgman
Women’s Trap Pairs Stacey Roiall, Laetisha Scanlan
Squash
Mixed – Doubles Kasey Brown , Cameron Pilley
Swimming
Men’s 50m Freestyle, ParaSport S9 Matthew Cowdrey
Men’s 100m Butterfly Geoff Huegill
Men’s 200m Breaststroke Brenton Rickard
Men’s 4x100m Freestyle Relay Tomasso D’Orsogna, James Magnussen,
Kyle Richardson, Eamon Sullivan
Men’s 4x100m Medley Relay Ashley Delaney, Brenton Rickard, Geoff Huegill,
Eamon Sullivan
Men’s 100m Freestyle, ParaSport S8 Ben Austin
Men’s 4x200m Freestyle Relay Nicholas Frost, Thomas Fraser-Holmes, Kenrick Monk,
Ryan Napolean
Women’s 50m Breaststroke Leiston Pickett
Women’s 50m Backstroke Sophie Edington
Women’s 100m Butterfly Alicia Coutts
Women’s 200m Butterfly Jessicah Schipper
Women’s 100m Breaststroke Leisel Jones
Women’s 200m Breaststroke Leisel Jones
Women’s 100m Backstroke Emily Seebohm
Women’s 200m Backstroke Meagan Nay
Women’s 50m Freestyle Yolane Kukla
Women’s 100m Freestyle Alicia Coutts
Women’s 200m Freestyle Kylie Palmer
Women’s 4x200m Freestyle Relay Alicia Coutts , Felicity Galvez , Marieke Guehrer,
Emily Seebohm
Women’s 4x200m Freestyle Relay Bronte Barratt , Blair Evans, Meagan Nay, Kylie Palmer
Women’s 200m Individual Medley Alicia Coutts
Women’s 4x100m Medley Relay Emily Seebohm, Liesel Jones, Jessicah Schipper,
Alicia Coutts
Tennis
Men’s Doubles Peter Luczak, Paul Hanley
Women’s Singles Anastasia Rodionova
Women’s Doubles Sally Peers, Anastasia Rodionova
Weightlifting
Men’s 85kg Category Simplice Ribouem
Men’s 105kg Category Damon Kelly
Wrestling
Men’s 120kg – Greco Roman Ivan Popov