making our life special

ALLdownunder.com

2014
Logie Award Winners

56th Annual TV Week Logie Awards

Sunday, 7th April 2014
Crown Entertainment Complex, Melbourne, Victoria

The 2014 Gold Logie was awarded to Scott Cam. The Hall of Fame for 2014 was given to Peter Harvey

Nominees were announced 31 March 2014.
The most nominations by network were:
ABC – 30, Nine Network – 24, Seven Network – 19, Network Ten – 16, SBS – 10, Foxtel – 7

Winners are list below in red.

SHARE
FOLLOW
 

All Logie Awards by Year

2015
2014
2013

2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004

2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995

1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986

1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977

1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968

1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959

 • Gold Logie Winners     • About Logies   •   Logie Quiz

Red carpet arrivals hosted by Sonia Kruger and Jules Lund.

See also the 2014 Most Popular Logie Awards

Most Outstanding Awards

Graham Kennedy Award
   
For Most Outstanding Newcomer

Remy Hii Better Man SBS One
Anna Bamford Wonderland 10
Shareena Clanton Wentworth SoHo
Caren Pistorius Paper Giants: Magazine Wars ABC1
Meyne Wyatt Redfern Now ABC1

Silver Logie – Most Outstanding Actor

Lachy Hulme Power Games: The Packer-Murdoch Story 9
Chris Lilley Ja'mie: Private School Girl ABC1
Craig McLachlan The Doctor Blake Mysteries ABC1
Kirk Page Redfern Now ABC1
David Wenham Better Man SBS1

Silver Logie – Most Outstanding Actress

Asher Keddie Offspring 10
Danielle Cormack Wentworth SoHo
Claudia Karvan The Time of Our Lives ABC1
Mandy McElhinney Paper Giants: Magazine Wars ABC1
Kat Stewart Offspring 10

Most Outstanding News Coverage

Nine News NSW Bushfires 9
World News Australia Crisis in Cairo – Brett Mason SBS1
Sky News Leadership Spill  
Ten Eyewitness News Missing the Boat – Jaymes Diaz interview 10
Seven News The Dark Side of the Force 7

Most Outstanding Public Affairs Report

Foreign Correspondent Prisoner X — The Australian Connection ABC1
Four Corners A Gracious Gift ABC1
7.30 Drugs in Sport – Stephen Dank ABC1
Dateline Manus Island SBS1
Sunday Night Prime Suspect 7

Most Outstanding Drama Series

 
Redfern Now ABC1
A Place to Call Home 7
Offspring 10
The Time of Our Lives ABC1
Wentworth SoHo

Most Outstanding Miniseries or Telemovie

  Top of the Lake UKTV
An Accidental Soldier ABC1
Better Man SBS1
Paper Giants: Magazine Wars ABC1
Power Games: The Packer-Murdoch Story 9

Most Outstanding Light Entertainment Program

  Housos SBS1
It's a Date ABC1
Please Like Me ABC2
The Voice 9
Upper Middle Bogan ABC1

Most Outstanding Factual Program

  Kings Cross ER: St Vincent's Hospital Crime & Investigation Network
Desert War ABC1
Dirty Business SBS1
Jabbed SBS1
Redesign My Brain ABC1

Most Outstanding Children's Program

  Nowhere Boys ABC3
Dance Academy ABC3
Move It Mob Style NITV
Play Along with Sam Nick Jr
Play School ABC 4 Kids

Most Outstanding Sports Coverage

  2013 Emirates Melbourne Cup Carnival 7
2013 NRL Grand Final 9
2013 Toyota AFL Grand Final 7
The Ashes Cricket — Australia v England 9
Tour de France SBS One

Last column in the above charts is the television network / station.

 

We're SafeSurf Rated
Uniquely
Australian

Australian SlangOver 100 Australian SongsAustralian Food & RecipesAussie Style
Australian Events (Aria, Logie & Country Music Awards, Melbourne Cup, Bathurst 1000 & more)

Know Australia   •   Voice of Australians   •   Uniquely Australian   •   Tall Poppy   •   Australian Cards   •   Flashback   •   Games   •   Home

Contact Us     ALLdownunder.com.au    Website designed & managed by Lady Luck Enterprises