sharing information

ALLdownunder.com

2006 Commonwealth Games

Opening Ceremony ... 15 Mar 2006 Host City ... Melbourne, Australia Closing Ceremony ... 26 Mar 2006
Participants ... 4,500 athletes (approx), 71 Commonwealth Nations

 
Commonwealth Games Gold Medal Winners
84 Australian Gold Medal Winners

Athletics Men's Basketball Women's Basketball Boxing Cycling Diving Gymnastics
Hockey Women's Hockey Lawn Bowls Shooting Squash Swimming Triathlon Weightlifting

Athletics
 Men's 20km Walk Nathan Deakes
 Men's 50km Walk Nathan Deakes
 Men's 400m John Steffensen
 Men's 4x400m Relay Mark Ormrod, John Steffensen, Christopher Troode,
Clinton Hill
 Men's Pole Vault Steve Hooker
 Men's Discus Throw Scott Martin
 Men's Hammer Throw Stuart Rendell
 Men's EAD 200m T46 Heath Francis
 Women's Pole Vault Kym Howe
 Women's 20km Walk Jane Saville
 Women's 4x400m Relay Rosemary Hayward, Tamsyn Lewis, Jana Pittman,
Caitlin Willis
 Women's Hammer Throw Brooke Krueger-Billett
 Women's 400m Hurdles Jana Pittman
 Women's Long Jump Bronwyn Thompson
 Women's Marathon Kerryn McCann
 Women's EAD 100m T37 Elizabeth McIntosh
Basketball Men
CJ Bruton, Brad Davidson, Paul Rogers, Russell Hinder, Mark Worthington, Tony Ronaldson,
Sam MacKinnon, Luke Kendall, Neil Mottram, Jason Smith, Brad Newley, Jacob Holmes
Basketball Women
Tully Bevilaqua, Jae Cross, Hollie Grima, Erin Phillips, Jacinta Hamilton,  Katrina Hibbert,
Lauren Jackson, Emily McInerny,  Belinda Snell, Laura Summerton, Jenny Whittle, Carly Wilson
Boxing
 Middleweight - 75 kg Jarrod Fletcher
 Heavyweight - 91 kg Brad Pitt
Cycling
 Men's Sprint Ryan Bayley
 Men's Keirin Ryan Bayley
 Men's Points Race Sean Finning
 Men's Road Race Mathew Hayman
 Men's Road Time Trial Nathan O'Neill
 Men's 1000m Time Trial Ben Kersten
 Women's Points Race Katherine Bates
 Women's Road Race Natalie Bates
 Women's Road Time Trial Oenone Wood
 Women's 500m Time Trial Anna Meares
 Women's 3000m Individual Pursuit Katie Mactier
Diving
 Men's 10m Platform Mathew Helm
 Men's 10m Platform Synchronised Mathew Helm, Robert Newbery
 Women's 10m Platform Loudy Tourky
 Women's 10m Platform Synchronised Chantelle Newbery, Loudy Tourky
 Women's 3m Springboard Synchronised Bree Cole, Sharleen Stratton
Gymnastics
 Men's Artistic Rings Joshua Jefferis
 Men's Artistic Horizontal Bar Damian Istria
 Men's Artistic Individual All Around Joshua Jefferis
 Women's Artistic Floor Hollie Dykes
 Women's Artistic Individual All Around Chloe Sims
 Women's Artistic Team All Around Ashleigh Brennan, Hollie Dykes, Naomi Russell,
Monette Russo, Chloe Sims
hockey men
Rob Hammond, Stephen Mowlam, Liam De Young, Dean Butler, Travis Brooks, Luke Doerner,
Jamie Dwyer, Nathan Eglington, Stephen Lambert, Aaron Hopkins, Michael McCann,
Mark Knowles, Brent Livermore, Grant Schubert,  Matthew Wells, Bevan George
Hockey women
Nicole Arrold, Wendy Beattie, Toni Cronk, Karen Smith, Suzanne Faulkner, Rebecca Sanders,
Kate Hollywood, Rachel Imison,  Madonna Blyth, Angie Skirving, Sarah Taylor, Melanie Twitt,
Kim Walker, Kobie McGurk, Emily Halliday, Nikki Hudson
lawn bowls
 Women's Pairs Lynsey Armitage, Karen Murphy
 Men's Triples Mark Casey, Bill Cornehls, Wayne Turley
 Men's Singles Kelvin Kerkow
Shooting
 Men's Trap Pairs Michael Diamond, Adam Vella
 Men's Double Trap Pairs Russell Mark, Craig Trembath
 Men's 50m Pistol Pairs David Moore, Daniel Repacholi
 Open Full Bore Rifle Bruce Scott
 Women's Trap Pairs Suzanne Balogh, Deserie Baynes
 Women's Skeet Pairs Lauryn Mark, Natalia Rahman
 Women's 10m Air Pistol Pairs Dina Aspandiyarova, Lalita Yauhleuskaya
 Women's 10m Air Pistol Lalita Yauhleuskaya
 Women's 25m Pistol Lalita Yauhleuskaya
Squash
 Women's Singles Natalie Grinham
 Women's Doubles Natalie Grinham, Rachael Grinham
 Mixed Doubles Natalie Grinham, Joe Kneipp
Swimming
 Men's 4x100m Medley Relay Michael Klim, Brenton Rickard, Eamon Sullivan,
Matthew Welsh
 Men's 50m Multi Disability Freestyle Matthew Cowdrey
 Men's 100m Multi Disability Freestyle Matthew Cowdrey
 Women's 4x100m Freestyle Relay Jodie Henry, Lisbeth (Libby) Lenton, Alice Mills,
Shayne Reese
 Women's 4x200m Freestyle Relay Bronte Barratt, Lisbeth (Libby) Lenton, Kelly Stubbins, Linda MacKenzie
 Women's 50m Freestyle Lisbeth (Libby) Lenton
 Women's 100m Freestyle Lisbeth (Libby) Lenton
 Women's 4x100m Medley Relay Sophie Edington, Leisel Jones, Lisbeth (Libby) Lenton
 Women's 200m Individual Medley Stephanie Rice
 Women's 400m Individual Medley Stephanie Rice
 Women's 50m Butterfly Danni Miatke
 Women's 100m Butterfly Jessicah Schipper
 Women's 200m Butterfly Jessicah Schipper
 Women's 50m Breaststroke Leisel Jones
 Women's 100m Breaststroke Leisel Jones
 Women's 200m Breaststroke Leisel Jones
 Women's 50m Backstroke Sophie Edington
 Women's 100m Backstroke Sophie Edington
 Women's 200m Backstroke Joanna Fargus
Triathlon
 Men's Bradley Kahlefeldt
 Women's Emma Snowsill
Weightlifting
 Women's 75 kg Deborah Lovely
 Men's 69 kg Benjamin Turner
 Men's 94 kg Aleksan Karapetyan
 Men's 105+ kg Christopher Rae

 

We're SafeSurf Rated
Know
Australia

Australian Facts & Information Time & Dates, School, Sports, Converters, Facts & more
Australian Website Links Entertainment, Sports, Education, Medical, Government & more

Know Australia     Voice of Australians     Uniquely Australian     Tall Poppy     Australian Cards     Flashback     Games     Home

Contact Us     ALLdownunder.com.au    Website designed & managed by Lady Luck Enterprises