sharing information

ALLdownunder.com

2010 Commonwealth Games

Opening Ceremony ... 3 Oct 2010 Host City ... Delhi, India Closing Ceremony ... 14 Oct 2010
Participants ... 6,080 athletes (approx), 71 Commonwealth Nations

 
Commonwealth Games Silver Medal Winners
48 Australian Silver Medal Winners

Athletics  –  Badminton  –  Boxing  –  Cycling  –  Diving  –  Gymnastics  –  Lawn Bowls
Shooting  –  Swimming  –  Synchronised Swimming  –  Weightlifting  –  Wrestling

Athletics
 Men's 20km Race Walk Luke Adams
 Men's 400m Sean Wroe
 Men's 1,500m, Para Sport T54 Richard Colman 
 Men's Marathon Michael Shelley 
 Women's 20km Race Walk Claire Tallent
 Women's Javelin Kimberley Mickle
Cycling
 Men's Sprint Scott Sunderland
 Men's Scratch Race Michael Freiburg
 Women's 500m Time Trial Kaarle McCulloch
Diving
 Men's 1m Springboard Matthew Mitcham 
 Men's 10m Platform Synchronised Matthew Mitcham, Ethan Warren
 Men's 3m Springboard Synchronised Matthew Mitcham, Ethan Warren 
 Men's 10m Platform Matthew Mitcham
 Women's 3m Springboard Synchronised Briony Cole, Sharleen Stratton
 Women's 10m Springboard Melissa Wu
 Women's 1m Springboard Sharleen Stratton
Gymnastics
 Women's Individual All-around Emily Little
 Women's Uneven Bars Georgia Benora
 Women's Floor Lauren Mitchell
 Rhythmic Women's - Ribbon Naazmi Johnstone
 Rhythmic - Women's - Rope Naazmi Johnstone
Lawn Bowls
 Men's Triples Mark Casey, Wayne Turley, Brett Wilkie 
 Men's Singles Leif Selby
 Women's Triples Claire Duke, Julie Keegan, Sharyn Renshaw
Netball
Rebecca Bulley, Catherine Cox, Susan Furhmann, Laura Geitz, Mo’onia Gerrard,
Kimberlee Green, Renae Hallinan, Sharelle McMahon, Natalie Medhurst,
Lauren Nourse, Susan Pratley, Natalie von Burtouch
Rugby 7’s
Robert Coleman, Nicholas Cummins, Bernard Foley, Shaun Foley, Liam Gill, Ed Jenkins, Patrick McCutcheon, Luke Morahan, Nicholas Phipps, Kimami Sitauti, James Stannard, Lachlan Turner
Shooting
 Men's Trap Michael Diamond
 Men's 50m Rifle Prone Warren Potent
 Men's Full Bore 1000 Yards James Corbett
 Women's 25m Pistol Pairs Linda Ryan, Lalita Yauhleuskaya
 Women's 10m Air Pistol Pairs Dina Aspandiyarova, Pamela McKenzie
Swimming
 Men's 50m Butterfly Geoff Huegill
 Men's 50m Backstroke Hayden Stoeckel
 Men's 50m Breaststroke Brenton Rickard
 Men's 100m Breaststroke Christian Sprenger
 Men's 100m Freestyle, Para Sport S10 Andrew Pasterfield
 Men's 200m Freestyle Kenrick Monk
 Men's 400m Freestyle Ryan Napolean
 Women's 50m Butterfly Marieke Guehrer
 Women's 50m Breaststroke Leisel Jones
 Women's 100m Breaststroke Samantha Marshall
 Women's 200m Breaststroke Tessa Wallace
 Women's 50m Freestyle, Para Sport S9 Annabelle Williams
 Women's 100m Freestyle Emily Seebohm
 Women's 400m Freestyle Kylie Palmer
 Women's 200m Individual Medley Emily Seebohm
 Women's 400m Individual Medley Samantha Hamill
Squash
 Men's Doubles Stuart Boswell, David Palmer
Table Tennis
 Women’s Wheelchair Open, Para Sport Catherine Morrow
Tennis
 Men's Singles Greg Jones
 Mixed Doubles Anastasia Rodionova, Paul Hanley 
 Women's Doubles Jessica Moore, Olivia Rogowska
Weightlifting
 Men's 77kg Category Benjamin Turner
 Women's 58kg Category Seen Lee
Wrestling
 Women's 55kg Freestyle  Emily Bensted

 

We're SafeSurf Rated
Know
Australia

Australian Facts & Information – Time & Dates, School, Sports, Converters, Facts & more
Australian Website Links – Entertainment, Sports, Education, Medical, Government & more

Know Australia   •   Voice of Australians   •   Uniquely Australian   •   Tall Poppy   •   Australian Cards   •   Flashback   •   Games   •   Home

Contact Us     ALLdownunder.com.au    Website designed & managed by Lady Luck Enterprises