sharing information

ALLdownunder.com

2010 Commonwealth Games

Opening Ceremony ... 3 Oct 2010 Host City ... Delhi, India Closing Ceremony ... 14 Oct 2010
Participants ... 6,080 athletes (approx), 71 Commonwealth Nations

 
Commonwealth Games Gold Medal Winners
74 Australian Gold Medal Winners

Archery  –  Athletics  –  Cycling  –  Diving  –  Gymnastics  –  Hockey
Squash  –  Shooting  –  Swimming  –  Tennis  –  Weightlifting  –  Wrestling

Archery
 Men's Recurve Team Matthew Gray, Mathew Masonwells, Taylor Worth
Athletics
 Men's 100m, Para Sport T46 Simon Patmore
 Men's 20km Walk Jared Tallent
 Men's Long Jump Fabrice Lapierre
 Men's Discus Benn Harradine
 Men's 1500m, Para Sport T54 Kurt Fearnley
 Men's Pole Vault Steve Hooker
 Men's Javelin Throw Jarrod Bannister
 Men's 4x400m Relay Brendan Cole, Joel Milburn, Kevin Moore, Sean Wroe
 Women's Shot Put,
      Para Sport F32-34/52/53
Louise Ellery
 Women's 100m Hurdles Sally Pearson
 Women's Pole Vault Alana Boyd
Cycling
 Men's Points Race  Cameron Meyer 
 Men's Sprint Shane Perkins
 Men's Team Pursuit Jack Bobridge, Michael Hepburn, Cameron Meyer, Dale Parker
 Men's Scratch Race Cameron Meyer
 Men's 1,000m Time Trial Scott Sunderland
 Men's Road Race Allan Davis
 Men's 4,000m Individual Pursuit Jack Bobridge
 Men's Team Sprint Daniel Ellis, Jason Niblett, Scott Sunderland
 Women's 500m Time Trial Anna Meares
 Women's Team Sprint Anna Meares, Kaarle McCulloch
 Women's Sprint Anna Meares
 Women's Scratch Race Megan Dunn
 Women's Road Race Rochelle Gilmour
 Women's Points Race Megan Dunn
Diving
 Women's 3m Springboard Sharleen Stratton
 Women's 10m Platform Synchronised Alexandra Croak, Melissa Wu
Gymnastics
 Men's Team Event Joshua Jefferis , Samuel Offord, Thomas Pichler,
Prashanth Sellathurai, Luke Wiwatowski
 Men's Floor Thomas Pichler
 Men's Artistic Pommel Horse Prashanth Sellathurai
 Men's Artistic Parallel Bars Joshua Jefferis
 Men's Artistic Vault Gymnastics - Male - Rings - Samuel Offord
 Women's Uneven Bars Lauren Mitchell
 Women's Artistic Balance Beam Lauren Mitchell
 Women's Individual All-around Lauren Mitchell
 Women's Rhythmic Ball Naazmi Johnstone
 Women's Rhythmic Team's Event Naazmi Johnstone, Janine Murray, Danielle Prince
 Women's Rhythmic Individual All Around Naazmi Johnstone
 Women's Team Event Georgia Bonora, Ashleigh Brennan, Emily Little,
Lauren Mitchell, Georgia Wheeler 
Hockey
 Men's Team Event Desmond Abbott, Nathan Burgers, Joel Carroll, Chris Ciriello, Liam De Young, Luke Doerner, Jamie Dwyer, Robert Hammond, Fergus Kavanagh, Mark Knowles,
Trent Mitton, Eddie Ockenden, Simon Orchard,
Matthew Swann, Glenn Turner, Jason Wilson
 Women's Team Event Nicole Arrold, Madonna Blyth, Fiona Boyce, Alison Bruce, 
Toni Cronk, Casey Eastham, Anna Flanagan, Kate Hollywood, Emily Hurtz, Kate Jenner, Fiona Johnson, Shelley Liddelow, Rachel Lynch, Ashleigh Nelson,
Megan Rivers, Jayde Taylor
Shooting
 Men's Trap Pairs Michael Diamond, Adam Vella
 Women's 50m Rifle 3 Positions Alethea Sedgman
 Women's Trap Pairs Stacey Roiall, Laetisha Scanlan
Squash
 Mixed - Doubles Kasey Brown , Cameron Pilley
Swimming
 Men's 50m Freestyle, ParaSport S9 Matthew Cowdrey
 Men's 100m Butterfly Geoff Huegill
 Men's 200m Breaststroke Brenton Rickard
 Men's 4x100m Freestyle Relay Tomasso D’Orsogna, James Magnussen,
Kyle Richardson, Eamon Sullivan
 Men's 4x100m Medley Relay Ashley Delaney, Brenton Rickard, Geoff Huegill,
Eamon Sullivan
 Men's 100m Freestyle, ParaSport S8 Ben Austin
 Men's 4x200m Freestyle Relay Nicholas Frost, Thomas Fraser-Holmes, Kenrick Monk,
Ryan Napolean
 Women's 50m Breaststroke Leiston Pickett
 Women's 50m Backstroke Sophie Edington
 Women's 100m Butterfly Alicia Coutts
 Women's 200m Butterfly Jessicah Schipper
 Women's 100m Breaststroke Leisel Jones
 Women's 200m Breaststroke Leisel Jones
 Women's 100m Backstroke Emily Seebohm 
 Women's 200m Backstroke Meagan Nay
 Women's 50m Freestyle Yolane Kukla
 Women's 100m Freestyle Alicia Coutts
 Women's 200m Freestyle Kylie Palmer 
 Women's 4x200m Freestyle Relay Alicia Coutts , Felicity Galvez , Marieke Guehrer,
Emily Seebohm
 Women's 4x200m Freestyle Relay Bronte Barratt , Blair Evans, Meagan Nay, Kylie Palmer 
 Women's 200m Individual Medley Alicia Coutts
 Women's 4x100m Medley Relay Emily Seebohm, Liesel Jones, Jessicah Schipper,
Alicia Coutts
Tennis
 Men’s Doubles Peter Luczak, Paul Hanley 
 Women’s Singles Anastasia Rodionova 
 Women's Doubles Sally Peers, Anastasia Rodionova 
Weightlifting
 Men's 85kg Category Simplice Ribouem
 Men's 105kg Category Damon Kelly
Wrestling
 Men's 120kg -  Greco Roman Ivan Popov

 

We're SafeSurf Rated
Know
Australia

Australian Facts & Information – Time & Dates, School, Sports, Converters, Facts & more
Australian Website Links – Entertainment, Sports, Education, Medical, Government & more

Know Australia   •   Voice of Australians   •   Uniquely Australian   •   Tall Poppy   •   Australian Cards   •   Flashback   •   Games   •   Home

Contact Us     ALLdownunder.com.au    Website designed & managed by Lady Luck Enterprises