sharing information

ALLdownunder.com

2010 Commonwealth Games

Opening Ceremony ... 3 Oct 2010 Host City ... Delhi, India Closing Ceremony ... 14 Oct 2010
Participants ... 6,080 athletes (approx), 71 Commonwealth Nations

 
Commonwealth Games Bronze Medal Winners
55 Australian Bronze Medal Winners

Archery  –  Athletics  –  Badminton  –  Cycling  –  Diving  –  Gymnastics  –  Lawn Bowls
Shooting  –  Squash  –  Swimming  –  Synchronised Swimming  –  Weightlifting  –  Wrestling

Athletics
 Women’s Compound Cassie McCall
Athletics
 Men's Shot Put, Para Sport F32/34/52 Hamish McDonald
 Men's Shot Put Dale Stevenson
 Women's Marathon Lisa Weightman
Badminton
 Women's Doubles He Tian Tang, Kate Wilson-Smith
Cycling
 Men's 4,000m Individual Pursuit Michael Hepburn
 Men's Time Trial, Road Luke Durbridge
 Women's Sprint Emily Rosemond
 Women's Road Race Chloe Hosking
Diving
 Men's 1m Springboard Scott Robertson
 Men's 3m Springboard Grant Nel
 Women's 3m Springboard Jaele Patrick
 Women's 3m Springboard Synchronised Jaele Patrick, Olivia Wright
 Women's 10m Platform Synchronised Briony Cole, Anabelle Smith
 Women's 10m Platform Alexandra Croak
Gymnastics
 Men's Individual All-around Joshua Jefferis
 Men's Parallel Bars Prashanth Sellathurai
 Women's Individual All-around Georgia Benora
 Women's Floor Ashleigh Brennan
Lawn bowls
 Women's Singles Kelsey Cottrell
Shooting
 Men's 25m Rapid Fire Pistol, Pairs David Chapman, Bruce Quick
 Men's 10m Air Pistol Daniel Repacholi
 Men's 50m Rifle Prone Pairs David Clifton, Warren Potent
 Women's 10m Air Pistol Dina Aspandiyarova
Squash
 Men's Doubles Ryan Cuskelly, Cameron Pilley
 Women's Singles Kasey Brown
 Women's Doubles Kasey Brown, Donna Urquhart
Swimming
 Men's 50m Backstroke Ashley Delaney
 Men's 100m Backstroke Ashley Delaney
 Men's 200m Backstroke Ashley Delaney
 Men's 100m Breaststroke Brenton Rickard
 Men's 200m Breaststroke Christian Sprenger
 Men's 100m Freestyle Eamon Sullivan
 Men's 100m Freestyle, Para Sport S8 Blake Cochrane
 Men's 200m Freestyle Thomas Fraser-Holmes
 Men's 200m Ind. Medley Leith Brodie
 Women's 50m Butterfly Emily Seebohm
 Women's 200m Breaststroke Sarah Katsoulis
 Women's 100m Freestyle, Para Sport S9 Ellie Cole
 Women's 800m Freestyle Melissa Gorman
 Women's 50m Freestyle Emily Seebohm
 Women's 200m Backstroke Emily Seebohm
 Women's 100m Butterfly, Para Sport S9 Ellie Cole
Synchronised Swimming
 Women's Duet Eloise Amberger, Sarah Bombell
Tennis
 Men's Singles Matt Ebden
 Women’s Singles Sally Peers
Weightlifting
 Women's +75kg Category Deborah Acason
Wrestling
 Men's 74kg Greco Roman Hassan Shahsavan

 

We're SafeSurf Rated
Know
Australia

Australian Facts & Information – Time & Dates, School, Sports, Converters, Facts & more
Australian Website Links – Entertainment, Sports, Education, Medical, Government & more

Know Australia   •   Voice of Australians   •   Uniquely Australian   •   Tall Poppy   •   Australian Cards   •   Flashback   •   Games   •   Home

Contact Us     ALLdownunder.com.au    Website designed & managed by Lady Luck Enterprises